Енергоефективний будинок, що ж це таке?

Сьогодні ми часто зустрічаємося з таким поняттям, як енергоефективний будинок. Що ж це таке?

Енергоефективність – це раціональність в споживанні ресурсів, і в першу чергу теплової енергії. Для цього в будинках використовують сучасні енергозберігаючі матеріали та елементи: утеплювачі в стінах, світлодіодні лампи, вікна з напиленням і так далі. Це допомагає економити на послугах ЖКГ і зберігати природні ресурси.

Енергоефективність – це ще і стабільний, рівний мікроклімат в будинку. Якщо тепловтрати у будинку високі, тоді доводиться підтримувати подачу тепла. Водяні і електричні обігрівачі спалюють кисень, людині стає душно, вона провітрює приміщення, і процес йде по другому, звідси і зайві витрати.

Чи буде будівля утримувати тепло, залежить від багатьох чинників: починаючи від планування приміщень і закінчуючи якістю утеплювача для стін і покрівлі, коефіцієнтом опору теплопередачі склопакетів, дверей і самої системи опалення. Все це дозволяє будинку утримувати тепло і не споживати ресурс даремно, звідси і економія.

У Європі прийнята така класифікація будівель, яка застосовується також і в Україні, для оцінки енергоефективності будівель при визначенні подальших кроків в нормуванні їх рівнів:

  • старі будівлі, побудовані до 1970-х років (в Україні до 2007 року) вимагають для свого опалення та охолодження близько 300 кВт-год / м2;
  • нові будівлі, які будувалися в Європі з 1970-х до 2002 року (в Україні до 2016 року) – 150 кВт-год / м2;
  • будівлі низького енергоспоживання (з 2002 року в Європі не дозволено зведення будівель з великим енергоспоживанням) – 60 кВт-год / м2;
  • пасивні будинки (прийнятий закон, за яким з 2019 року в Європі не можна зводити будівлі за стандартами нижче пасивний будинок) – 15 кВт-год / м2;
  • будівлі нульової енергії (архітектурно має ті ж стандарти, що і пасивні будинки, але інженерно оснащені так, щоб споживати виключно тільки ту енергію, яку самі і виробляють) – 0 кВт-год / м2;
  • будівлі плюс енергія, які за допомогою встановленого на них інженерного обладнання – сонячних батарей, колекторів, теплових насосів, рекуператорів та інших – виробляють більше енергії, ніж самі споживають.

І так, енергоефективний будинок – це будинок, в якому дуже мале споживання енергії поєднується з комфортним мікрокліматом. Економія енергії в таких будинках сягає 90%. Річна потреба в опаленні енергоефективного будинку може становити менше 15 кВт * рік на квадратний метр.